Maternus 2017

W dniach 13 – 14 września 2017 roku, po raz trzeci w Lubomierzu odbędą się uroczyste obchody ku czci patrona miasta św. Maternusa biskupa i męczennika.

Święty Maternus (zm. ok. 328) – pierwszy biskup Kolonii, również Trewiru i Tongerenu, apostoł Alzacji, jest patronem lubomierskiego kościoła i parafii. W kalendarzu liturgicznym jego święto przypada na dzień 14 września.

W tym roku w Lubomierzu będzie mieć miejsce bardzo ważne wydarzenie, jakim jest sprowadzenie relikwii św. Maternusa, które odtąd przechowywane będą w tutejszym kościele.

Planujemy z uświetnić tę okoliczność, a zarazem oddać liturgicznie cześć Patronowi poprzez wykonanie dedykowanego mu oficjum .

Dzięki pomocy prof. Davida Hileya z Ratyzbony (Regensburg) udało się zdobyć muzyczno-liturgiczny materiał – kopię średniowiecznego rękopisu z archiwum biskupiego w Trewirze (Trier) zawierającego całodobowe oficjum o św. Maternusie. Składają się nań dedykowane mu antyfony, responsoria, hymny, wersykuły wraz ze stosownym układem psalmów. Układają się one w cykl: pierwsze nieszpory, kompleta, matutinum, jutrznia, godziny mniejsze oraz drugie nieszpory.

W ramach obchodów dnia św. Maternusa i sprowadzenia jego relikwii, planujemy wykonać łacińskie, gregoriańskie nieszpory, 13 września wieczorem.

Do wykonania tych nieszporów zaprosiliśmy zespół Schola Gregoriana Silesiensis pod kierownictwem kantora Roberta Pożarskiego ( http://www.ssgs.pl/ ), który podjął się też zadania rekonstrukcji całej formy, przeprowadzenia prób ze swoim zespołem i ich poprowadzenia jako kantor.

Nieszpory to modlitwa Kościoła powszechnego. Ich forma – złożona zarówno ze śpiewów wysoce specjalistycznych (responsoria, lekcje), jak i prostych, dostępnych każdemu (prosta psalmodia, Magnificat) – zakłada włączenie w ich wykonanie (odprawienie) również miejscowych parafian, jak i młodzieży (uczniowie szkoły muzycznej w Jeleniej Górze) nadając wydarzeniu, oprócz aspektu artystycznego, charakter modlitewny i wspólnotowy.

Mamy jednocześnie nadzieję, iż wydarzenie to zapoczątkuje regularną muzyczno-liturgiczną działalność nawiązującą do 600-letniej tradycji lubomierskiego klasztoru benedyktynek i szerzej –Dolnego Śląska, która będzie prowadzona w Lubomierzu (warsztaty liturgiczno-muzyczne, kursy muzyczne, spotkania, konferencje) w oparciu o dawny klasztor ss. benedyktynek oraz wielki duchowy i materialny potencjał tego miejsca.

 

Niezwykłym elementem tegorocznych obchodów jest sprowadzenie z Trewiru relikwii św. Maternusa.

Program obchodów:

13 września (środa)

  • 19:30 NIESZPORY GREGORIAŃSKIE
  • Po nieszporach (około godz. 21.00) nastąpi w kościele nocne zwiedzanie, w czasie którego także będą odśpiewywane fragmenty oficjum.

 

14 września(czwartek)

  • 11:00 Msza św. w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża św.(mały kościół obok DINO) Msza św. będzie sprawowana w języku łacińskim, a przewodniczył jej będzie niemiecki kapłan, który był odpowiedzialny za przekazanie naszej parafii relikwii św. Maternusa, które to dzięki życzliwości tamtejszego biskupa, zostały sprowadzone z Trewiru.
  • bezpośrednio po Eucharystii radosny korowód w czasie którego zostaną uroczyście wniesione relikwie do kościoła parafialnego p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa B.M. w Lubomierzu. Zatrzymamy się przy trzech figurach świętego na terenie miasta. Przy każdej figurze przedstawiciele naszej lubomierskiej społeczności złożą na niesionej przez młodzież platformie symboliczne dary: władze miasta kwiaty, strażacy chleb, grypy parafialne wino. relikwie niesione będą na kolejnej platformie przez Stowarzyszenia Klasztor Lubomierz, które jest głównym organizatorem obchodów.
  • relikwie zostaną złożone w kościele parafialnym
  • a po krótkiej modlitwie przez burmistrza oraz proboszcza zostanie zasadzony, jak w latach poprzednich winny krzew.
  • kolejnym punktem programu będzie przygotowane przez młodzież naszego liceum przedstawienie  o życiu św. Maternusa.

Serdecznie  zapraszamy do udziału. Mile widziany średniowieczny strój.

***

Wydarzenie wsparli:

Firma El-stan

Firma Midas

Hotel Biały Kamień

Firma Jantur

Fizjoterapia

pan Ryszard Gut (Winnica Świdnicka)

pan Marek Kochanowki (Hotel Interferie)”

*

Oficjum jest współorganizowane przez Stowarzyszenie Klasztor, które jest organizatorem całych obchodów dnia św. Maternusa i uroczystości związanych ze sprowadzeniem relikwii  oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Lubomierza.

Posted in: