Lubomierz czci Dzień Świętego Maternusa

14 września to dla Lubomierzan szczególny dzień, w tym to dniu wierni obchodzą, bowiem dwa ważne dla siebie święta. Pierwszym jest święto Podwyższenia Krzyża, a drugim Dzień Świętego Maternusa – biskupa i męczennika, patrona miasta i parafii. 
W tym roku obchody ku czci św. Maternusa miały wyjątkowo podniosły charakter z uwagi na sprowadzenie z Trewiru relikwii Świętego, które odtąd przechowywane będą w tutejszym kościele.
            Uroczystości związane z dniem patrona rozpoczęły się już w środę wieczorem łacińsko- gregoriańskimi nieszporami, na które zaproszony został zespół Schola Gregoriana Silesiensis pod kierownictwem kantora Roberta Pożarskiego. Po nieszporach odbyło się nocne zwiedzanie lubomierskiej świątyni.
            Czwartkowe obchody rozpoczęły się mszą w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Lubomierzu. Po mszy, przy akompaniamencie muzyki dawnej, przez miasto przemaszerował barwny korowód, na czele, którego niesiona była figura Świętego Maternusa, a tuż za nią Prezes Stowarzyszenia Klasztor Lubomierz, Pan Marek Chrabąszcz niósł relikwie Świętego. W korowodzie udział wzięły władze Gminy, członkowie Stowarzyszenia Klasztor Lubomierz, księża, uczniowie lubomierskich szkół i przedszkolaki wraz z nauczycielami i opiekunami oraz zwykli mieszkańcy. Dzieci i młodzież biorące udział w korowodzie przebrane byly w stroje nawiązujące do epoki średniowiecza, epoki, w której żył Święty Maternus. 

W drodze do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Św. Maternusa, gdzie złożone zostały relikwie korowód zatrzymał się trzy razy by odebrać symboliczne dary: od Burmistrza Wiesława Ziółkowskiego, który złożył kwiaty, lubomierskich strażaków, którzy złożyli chleb oraz wiernych, których przedstawicielka ofiarowała wino. 

            Po złożeniu relikwii na ołtarzu i krótkiej modlitwie wierni przeszli pod ścianę boczną kościoła, gdzie tradycyjnie już Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz Pan Wiesław Ziółkowski wraz z księdzem proboszczem Erwinem Jaworskim, zasadzili symboliczny krzew winnej latorośli.
            Momentem kulminacyjnym tegorocznych obchodów była inscenizacja żywota świętego Maternusa przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół w Lubomierzu. – Zapraszam na widowisko o św. Maternusie, będzie to droga przez stulecia wspomożona imaginacją mądrym dla refleksji, laikom dla nauki a wszystkim dla rozrywki i uciechy – mówił zapowiadając przedstawienie Wojtek Bundziów uczeń prowadzący dzisiejsze przedstawienie.

Kim był Święty Maternus?
Maternus wspominany 14 września, był apostołem Alzacji, pierwszym poświadczonym historycznie biskupem Kolonii, a także Trewiru i Tongern. Brał udział w synodach w Rzymie i Arleo.
Po śmierci Maternusa było niejasne, gdzie powinien zostać pochowany. Dlatego zwłoki włożono do czółna, które niesione nurtem dotarło do Trewiru. W 1633 roku szczątki zostały przeniesione do katedry kolońskiej i złożone w Kaplicy Maternusa. Tak zwana laska biskupia Maternusa przechowywana w skarbcu katedry kolońskiej jest do dziś wykorzystywana przy ważnych kościelnych okazjach.

Znany ze swej pobożności, olbrzymiej wiedzy i pokory cieszył się zaufaniem wielu władców, którzy zasięgali jego rady w ważnych sprawach. Jest patronem wzywanym w obronie przed gorączką i chorobami zakaźnymi, a także opiekunem winnej latorośli.

autor: www.lwowecki.info

Posted in: