Nowy rok szkolny rozpoczęty!

Po dwumiesięcznej, wakacyjnej przerwie wszyscy uczniowie powrócili do szkół. Czeka ich 10 miesięcy wytężonej pracy i nauki. W Lubomierzu zajęcia rozpoczęło w tym roku szkolnym 135 przedszkolaków, 361 uczniów w Szkołach Podstawowych oraz 310 uczniów w Zespole Szkół, a w Internacie zamieszka 90 wychowanków. W przypadku Zespołu Szkół jest to jeden z najlepszych naborów w powiecie lwóweckim.

Pierwszy dzień roku szkolnego w naszej Gminie rozpoczął się tradycyjnie od uroczystej Mszy Świętej w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Św. Maternusa w Lubomierzu, koncelebrowanej przez ks. Piotra Olszówkę. O godzinie 8.15 zebrani w Kościele Parafialnym podziękowali za minione wakacje oraz prosili o błogosławieństwo na czekający ich  pełen wyzwań czas nauki.

Po nabożeństwie wszyscy udali się na Rynek Lubomierza, gdzie odbyła się dalsza część inaugurująca nowy rok szkolny. Po wprowadzeniu sztandarów szkół nastąpiło wciągnięcie flagi na maszt oraz odśpiewanie Hymnu Państwowego. Następnie głos zabrał Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz Pan Wiesław Ziółkowski, który serdecznie przywitał wszystkich zebranych, począwszy od najmłodszych – przedszkolaków, pierwszoklasistów rozpoczynających swoją przygodę ze szkołą i edukacją, uczniów Szkół Podstawowych oraz Zespołu Szkół, wszystkich pracowników oświatowych, rodziców i gości. Następnie przekazał życzenia pomyślności i wytrwałości na najbliższe 10 miesięcy wytrwałej pracy, oraz podkreślił, jak ogromnym priorytetem w Gminie Lubomierz są sprawy związane z kształceniem i wychowywaniem dzieci i młodzieży.

Minutą ciszy oraz bukietem kwiatów złożonych pod pomnikiem „Tych, którzy przynieśli wolność” uczczona została pamięć o ludziach, którzy zginęli w obronie Ojczyzny. 1 września bowiem mija 76 rocznica od wybuchu II wojny światowej.

W kolejnej części uroczystości Pan Burmistrz wraz z Panią Sekretarz Bożeną Pawłowicz wręczyli akty nadania stopnia awansu zawodowego dla nauczycieli naszych placówek oświatowych. Stopień nauczyciela kontraktowego otrzymały: Ewelina Kozłowska oraz Kornelia Wolsztajn, stopień nauczyciela mianowanego uzyskała Sylwia Ogonek oraz stopień nauczyciela dyplomowanego otrzymali: Renata Juncewicz oraz Dawid Kunysz.

W minionym roku szkolnym w klasach mundurowy Liceum Ogólnokształcącego zostały wprowadzone stopnie służbowe w celu kształtowania postaw patriotycznych i społecznych oraz motywowania uczniów do osiągania lepszych wyników w nauce i aktywnego angażowania się w życie szkoły. W związku z tym Dyrektor Zespołu Szkół w Lubomierzu Pan Marek Chrabąszcz mianował wyróżnionych uczniów klas mundurowych na kolejne stopnie służbowe:

na stopień Młodszego Kadeta Kandydatów:

z klasy graniczno – obronnej: Wiktorię Bielańczyk, Kacpra Dudę, Martę Górską, Kamilę Smulko,

z klasy lotniczej: Adrianę Drozd, Natalię Miećko, Viktorię Minniti,

z klasy strażackiej: Kacpra Obielaka,

z klasy policyjnej: Mateusza Karaczuna, Macieja Maćkowa, Patrycję Palki, Karolinę Wojewódkę,

Na stopień Kadeta Młodszych Kadetów:

z klasy graniczno obronnej: Damiana Baumgarta, Angelikę Dobrowolską, Sebastiana Oraczka, Pawła Zielińskiego,

z klasy lotniczej: Dawida Bogdziewicza, Jakuba Lekkiego,

z klasy strażackiej: Grzegorza Borejkę,

z klasy policyjnej: Agatę Dziubkę, Michała Hajdula,

na stopień Starszego Kadeta Kadetów:

z klasy graniczno – obronnej: Mikołaja Bogdanowicza, Przemysława Machelskiego, Marikę Polek,

z klasy policyjnej: Sebastiana Nadelskiego, Katarzynę Sawicką,

ma stopień Kadeta Specjalistę Starszych Kadetów:

z klasy graniczno – obronnej: Łukasza Cymona, Grzegorza Klementowskiego,

z klasy policyjnej: Roberta Szeremetę.

Uczniom z klasy lotniczej wręczono także świadectwa ukończenia Szkolenia Zapoznawczego Obserwatorów i Nawigatorów Samolotowych, które odbyli w minionym roku szkolnym, w Jednostce Poszukiwawczo – Ratowniczej w Złotoryi na terenie Bazy Lotniczej „Baryt”.

Pierwszy raz w historii szkoły kadeci z klasy lotniczej: Adriana Drozd, Natalia Miećko oraz Dawid Bogdziewicz otrzymali tytuł i odznakę Skoczka Spadochronowego Formacji Ratowniczych. Aby to osiągnąć uczniowie musieli przejść Szkolenie Spadochronowo – Desantowe, pokonując marszem w mundurze z ekwipunkiem dystans 80 km przez uczennice i 120 km przez uczniów w ciągu doby. Następnym elementem było uczestnictwo w Szkoleniu Teoretyczno – Praktycznym oraz samodzielne wykonanie normy skoków spadochronowych z wysokości 1000 metrów.

Z okazji zainaugurowanego roku szkolnego 2015/2016 składamy serdeczne życzenia:

Nauczycielom i Pracownikom satysfakcji z wykonywanej pracy, wytrwałości i dumy z podopiecznych,

Uczniom życzymy wielu sukcesów, najlepszych wyników w nauce, radości na co dzień oraz aby szkolny czas był dla Was okresem pełnym samych miłych wspomnień oraz przyjaźni zawieranych na całe życie.

Rodzicom i Opiekunom życzymy cierpliwości w wychowaniu młodego pokolenia, dumy oraz licznych wzruszających przeżyć związanych z osiągnięciami Waszych pociech.

a.n.

 

Posted in: